Pregatirea practica, primul pas catre un loc de munca       POSDRU/109/2.1/G/81807
"Indrazneala este inceputul actiunii"

Democrit

Sigla
Acest site este cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane, 2007-2013
Investeste in oameni !

UE

Instrumente structurale
2007-2013

Pentru informatii detaliate despre celelalte programe cofinantate de Uniunea Europeana, va invitam sa vizitati www.fonduri-ue.ro
Grupul Scolar Industrial Transporturi Cai Ferate Galati
in calitate de beneficiar
si
Asociatia "Formare Studia" Iasi
in calitate de partener,
au organizat pe 31.10.2012

Masa rotunda cu tema:

"Problematica dificultatilor intampinate de elevi in tranzitia de la scoala catre primul loc de munca"

Evenimentul face parte din activitatile derulate in cadrul Proiectului POSDRU/ 109/2.1/G/81807, implementat de Grupul Scolar Industrial Transporturi Cai Ferate Galati in parteneriat cu Asociatia "Formare Studia" Iasi, in perioada 1 ianuarie 2012 - 31 decembrie 2013. La eveniment, au participat echipa de proiect, elevi ai grupului tinta, tutori, responsabili tutori, reprezentanti ai administratiei locale, reprezentanti ai Inspectoratului Scolar Judetean Galati, reprezentanti mass-media. Reprezentantul legal al institutiei, ing. Zaharciuc Viorica, expert monitorizare si raportare in cadrul proiectului este persoana care a deschis evenimentul evidentiind calitatea in invatamantului preuniversitar si tehnic, aspect facilitat prin intermediul proiectelor finantate de FSE. Managerul proiectului, prof. Turcescu Dumitru a reliefat beneficiile pe care grupul tinta al Grupului Scolar Industrial le-a obtinut prin intermediul Proiectului POSDRU "Pregatirea practica, primul pas spre un loc de munca". Finantarea FSE acordata proiectului, a precizat managerul proiectului, contribuie la efectuarea instruirii practice la agenti economici, facilitand elevilor contactul direct cu realitatea alaturi de persoane cu o inalta calificare; cresterea nivelului din punct de vedere calitativ al formarii profesionale; instruirea in scoala pentru invatarea tehnicilor de cautare, ocupare și mentinerea locurilor de munca, utilizarea de softuri educationale, eficientizarea relatiilor la locul de munca, realizarea materialelor necesare desfasurarii practicii: ghiduri de practica, caiete de practica și fise de evaluare, consiliere si orientare profesionala. Prin pachetul educational oferit grupului tinta, s-a urmarit crearea unei experiente de lucru in campul muncii, astfel incat viitorul absolvent sa fie capabil sa raspunda cerintelor pietei muncii.

Domnul Nanu Ionut, reprezentant al SANTIERULUUI NAVAL DAMEN GALATI SA, unul dintre agentii economici unde grupul tinta a desfasurat si desfasoara stagii de pregatire practica, a apreciat evolutia atitudinii elevilor fata de munca, acestia implicandu-se afectiv, asistand, participand la executia unui produs, constientizand importanta muncii in echipa si functionarea unei echipe reale.

Domnul Stanciu Ion, reprezentant al celui de-al doilea agent economic cu care s-a incheiat conventie de parteneriat în cadrul proiectului, a mentionat colaborarea exceptionala cu grupul tinta care a satisfacut pana in acest moment stagiile de pregatire practica la ELECTROCENTRALE GALATI SA, considerand oportuna colaborarea ulterioara, chiar si dupa ce proiectul se va finaliza cu elevii Grupului Scolar Industrial Transporturi Cai Ferate, Galati. Efectuarea stagiului de practică la agenti economici i-a ajutat sa se aclimatizeze cu productia, mentioneaza dl. Stanciu, cu mediul intreprinderii, acestia dand dovadă de seriozitate in munca, observând diversele sarcini de serviciu si responsabilitati. La eveniment, au fost invitati si absolventi ai liceului, membri ai grupului tintă in prima decada a primului an de proiect, Iamandi Nicu, fost elev al clasei a XII-a B, apreciind ca acel curs de consiliere si orientare a fost foarte util, unele activitati din cadrul orelor crescându-i gradul de realism în privința responsabilizarii .

Acesta a realizat ca este foarte important sa obtină informatii pertinente inainte de a lua o decizie legată de alegerea locului de munca. Stagiile de practica au reprezentat un indemn spre reflectie in ceea ce priveste viitorul lor. Cires Octavian, Toderita Cosmin, Putirac Marian, Hohota Laurentiu au apreciat ca au avut cate ceva de invatat de la toate activitatile, orele de consiliere privind cariera, practica in productie, workshopurile, totul a fost fascinant, motivant, util, simtindu-se norocosi ca au avut parte de asa ceva. Activitatile din proiect, persoanele cu care am relationat in cadrul activitatilor au contribuit mult la dezvoltarea lor personală.

Continutul acestui material nu reprezinta in mod obligatoriu pozitia oficialã a Uniunii Europene sau a Guvernului Romaniei